Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Efektowne oświetlenie obrazów
16.jpg

Coraz częściej i chętniej wykorzystujemy obrazy, plakaty czy artystyczne fotografie jako elementy dekoracyjne w aranżacji przestrzeni domowych. Jednak, aby w pełni cieszyć się ich urodą, warto zadbać o właściwą ekspozycję obrazów i innych dekoracji. Odpowiednie oświetlenie obrazów na ścianie wydobywa w pełni ich urodę, ale też staje się elementem tworzącym całość klimatu aranżacji wnętrza. Jak oświetlić obraz i jakiego rodzaju oświetlenie można wybrać do poszczególnych dzieł sztuki - oto krótki przewodnik po sztuce odpowiedniej ekspozycji w warunkach domowych.

Które lampki nad obraz kupić?

Podświetlenie obrazu może stać się jednocześnie dodatkowym źródłem światła w naszym salonie, jadalni lub innych przestrzeniach mieszkalnych. Typowymi lampkami używanymi najczęściej do odpowiedniej ekspozycji dzieł sztuki są tzw. lampki obrazowe, funkcjonujące często również pod nazwą galerii do obrazów. To podłużny, cienki rodzaj kinkietów montowanych nad obrazem, które pięknie i równomiernie oświetlają jego powierzchnię.

Równie efektownie można jednak również przygotować oświetlenie obrazów, używając do tego dostępnych w sprzedaży niewielkich reflektorów podwieszanych na szynach pod sufitem lub zamieszczonych przy podłodze, popularnego oświetlenia szynowego wykorzystywanego w nowoczesnych wnętrzach czy linkowego.

Jak ładnie oświetlić mały obraz?

W przypadku małych obrazów zawieszonych na naszych ścianach najważniejsze będzie, aby samo oświetlenie nie przytłoczyło ich swoimi rozmiarami i nie stało się elementem, na który zwraca się większą uwagę. Typowe oświetlenie galeryjne w postaci niewielkiego w rozmiarach kinkietu czy dyskretne taśmy LED-owe, dzięki którym światło jest delikatnie i równomiernie rozproszone, pozwoli wydobyć urodę eksponowanego niewielkiego obrazu i cieszyć się nastrojowym klimatem, który dają przy okazji wspomniane źródła światła.

Najlepsze zestawy do oświetlenia dużych obrazów

W przypadku dużych, monumentalnych dzieł, istotne będzie przede wszystkim takie ukierunkowanie światła, które pozwoli wydobyć z nich wszystkie szczegóły, a jednocześnie nie będzie odbijać się w płótnie, co męczy wzrok i powoduje, że dzieło staje się po prostu słabo widoczne. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zastosowanie specjalnej taśmy nie tylko nad obrazem, ale też wokół niego. Równie dobrze do tego celu nadaje się oświetlenie linowe lub szynowe, które dzięki łatwości montażu może być w dowolny sposób zamocowane na suficie czy ścianach, dając pożądany efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl