Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Jak powiesić obraz bez wiercenia w ścianie? Poradnik
8.jpg

Obrazy stanowią nie tylko dekorację wnętrza, ale nadają też aranżacji salonu czy jadalni indywidualny charakter. Dzieła sztuki tworzą niepowtarzalny klimat miejsca i sprawiają, że jest ono jedyne w swoim rodzaju. Zanim jednak wymarzony obraz zaczniemy podziwiać na ścianie, trzeba jeszcze go umiejętnie zawiesić, czyli tak, by nie spadł, a poza tym zrobić to w ten sposób, by nie doprowadzić do dewastacji części świeżo odnowionej ściany i bałaganu w całym salonie.

Jak powiesić ciężki obraz bez niszczenia ściany?

Mocowanie obrazów zupełnie niepotrzebnie kojarzy się z nawiercaniem w ścianie do każdego obrazu otworu, a co za tym idzie ze zniszczeniem powierzchni ściany i nieestetycznymi często śladami po tym, jak wokół miejsca, gdzie wywierciliśmy otwór na kołek rozporowy, odpadło ze ściany trochę farby i tynku. Podpowiadamy, jak wieszać obrazy, by tego uniknąć.

Mocowanie szyny galeryjnej na ścianie

Sprawdzoną alternatywą tradycyjnego sposobu mocowania obrazów jest funkcjonalny i estetyczny system galeryjny, który składa się z aluminiowej lub drewnianej szyny, linek i haczyków.

Gdy tylko szyna zostanie przytwierdzona do ściany, wieszanie obrazów, zamienianie ich miejscami czy wymienianie na inne dzieła sztuki odbywa się już bez używania jakichkolwiek narzędzi, w tym wiertarki.

Zawieszenie obrazu na szynie

Zamocowanie szyny jest na tyle proste, że można sobie z nim bez problemu samodzielnie poradzić. Wystarczy na każdy metr szyny wywiercić mniej więcej trzy otwory i gotowe. Następnie do szyny, w dowolnie wybranym miejscu, dołącza się linkę, a do linki haczyk, na którym zawiesza się obraz.

Wieszanie ciężkich obrazów na linkach i haczykach

Linki i haczyki doskonale sprawdzają się do mocowania obrazów dużych i ciężkich, ważących nawet 20 kg. Praktyczną alternatywą linek i haczyków, ale polecaną raczej do lżejszych dzieł, mogą być też taśmy rzepowe do mocowania obrazów, które wsuwa się w szynę na podobnej zasadzie jak linkę, a na tylnej stronie obrazu umieszcza się rzep mocujący. Położenie tak zamocowanego obrazu można dowolnie konfigurować w pionie.

Szyna jest praktycznie niewidoczna na tle ściany, a linki i haczyki stwarzają możliwość powieszenia obrazu niżej, wyżej, bardziej z lewej czy z prawej strony. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby ściana w domu czy galerii, gdybyśmy zmieniali wielokrotnie miejsce zawieszenia obrazu, stosując tradycyjny sposób nawiercania otworów. Po takim poszukiwaniu idealnego miejsca na obraz lub zmianie ekspozycji w galerii konieczny byłby remont.

Jak powiesić ciężki obraz bez wiercenia?

Korzystając z systemu wieszania obrazów, można z powodzeniem eksponować także dzieła sztuki o dużych rozmiarach i posiadające masywne, ciężkie ramy. Jeżeli mamy taki sporo ważący obraz, należy tylko odpowiednio dobrać zarówno parametry szyny, jak i linek oraz haczyków.

Do zawieszania ciężkich obrazów zdecydowanie lepiej od nylonowej linki transparentnej sprawdzi się bardziej wytrzymała linka stalowa. W przypadku eksponowania dużo ważących dzieł sztuki warto też zastosować specjalne haczyki z blokadą, zabezpieczającą obraz przed zrzuceniem, które w połączeniu z linką stalową wytrzymują obciążenie nawet do 20 kg.

Jak powiesić szklany obraz bez gwoździ?

Nowoczesne systemy wystawiennicze sprawdzają się nie tylko do zawieszania ciężkich obrazów, ale także topowych obrazów szklanych oraz grafik czy fotografii za szkłem, bez ryzyka ich potłuczenia. Obrazy szklane można montować kilkoma metodami, niewymagającymi nawiercania otworów w szkle. Jedna z nich, polecana do mniejszych obrazów, polega na zastosowaniu blaszek montażowych. Inna, bardziej uniwersalna i częściej wybierana, to dystanse boczne, które pozwalają na efektowną ekspozycję dzieła ze szkła poprzez stwarzające perspektywę oddalenie obrazu od ściany. Można również zastosować zawieszki samoprzylepne, które eliminują nie tylko potrzebę nawiercania szkła obrazu, ale również stosowanie wiertarki w celu wykonania otworów montażowych w ścianie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl